بهترین و غنی ترین پروتئین برای بدن سازان می باشد و دارای مقادیر بالایی BCAA  فعالیت زیستی یا bioavailability این پروتئین در مقایسه با سایر پروتئین ها بسیار بالا بوده و تقریبا ١١٤ در نظر گرفته میشود.*(خاصیت زیستی آلبومین به عنوان کاملترین ١٠٠می باشد)*. این پروتئین دارای انواع گوناگونی از وی هیدرولیز شده تا وی ایزوله شده است:

وی هیدرولیز شده(Whey Hydrolyzed): پروتئینی است که تا حدود زیادی ساختمان پروتئینی آن تغییر شکل داده و ساختمان پروتئینی آن تغییر یافته است و اجزای زنجیره ی پروتئینی آن تجزیه شده است و این مسئله باعث شده تا بیشتر خواص بیولوژیکی خود را از دست بدهد. اما همچنان منبع خوبی برای تامین اسیدآمینه های بدن می باشد.

وی یونیزه شده(Whey Ion Exchange):
از لحاظ کیفیت بسیار بالاتر از هیدرولیز شده می باشد و می توان گفت که با کیفیت ترین وی می باشد که در حالت اولترا فیلتر شده حاوی ٩٠% پروتئین می باشد.دراین پروتئین طی فرآیندهای خاص ،توانایی های بیولوژیکی افزایش یافته است.

وی میکروفیلتر شده(Whey Microfiltration):
این پروتئین نیز نوع دیگری از وی بوده و از لحاظ کیفیت در رده ی دوم قرار دارد و کاملا برابر با کانسنتریت می باشد. در فرآیند تولید آن جهت بالا بردن درصد هضم و جذب این محصول، از فیلترهای میکروسکوپی یا نانوفیلترها استفاده شده است.

وی کنسانتره(Whey Concentrate):
نوعی پروتئین وی می باشد که دارای ٨٠%پروتئین است و ٢٠% بقیه را لاکتوز و چربی و مواد معدنی تشکیل می دهد. خواص بیولوژیکی آن بهتر از وی ایزوله شده می باشد اما از لحاظ ریکاوری هیچ تفاوتی با هم ندارند.
وی ایزوله شده(Isolated WHEY): همان طور که از اسم آن پیداست دارای ٩٠% پروتئین و ١٠% رطوبت بوده و بدون لاکتوز و چربی می باشد؛ از این رو هضم آسان تری دارد. البته قیمت بیشتری هم دارد. *لطفا دوستان خود را تگ كنيد با تشكر* ———————————————— دكتر عليرضا نيكو * عضو كميته آموزش و درمان فدراسيون پزشكى ورزشى – عضو اصلى هيئت پزشكى فدراسيون هنرهاى رزمى جمهورى اسلامى ايران – مدير تيم پزشكى اكسيژن *